Klejenie wykładzin – Instrukcja montażu

Klejenie wykładzin rozpoczynamy od sprawdzenia stanu podłoża i sposobu jego przygotowania ponieważ od tego w dużej mierze zależy trwałość i estetyka podłogi.
Aby właściwie ocenić stan podłoża, prawidłowo je ukształtować, należy wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę. Podłoże, na którym może być klejona wykładzina, powinno być:

  1. Równe – do pomiaru używamy wyskalowanego klina oraz łaty niwelacyjnej o długości 1 lub 2 m (różnica poziomu nie może przekraczać 2 mm). Wykonanie pomiaru ułatwia określenie zapotrzebowania na ilość masy wyrównawczej.
  2. Suche– w przypadku klejenia wykładzin PCW bezwzględnie musimy sprawdzić wilgotność podłoża. Pomiarów dokonujemy przy pomocy urządzenia CM. Poniżej przedstawiamy maksymalne wartości wilgotności dla poszczególnych rodzajów podkładów jastrychowych:
    Rodzaj jastrychu – Max. wilgotność
    Jastrych cementowy < 2,0 CM – %
    Jastrych cementowy z ogrzewaniem podłogowym < 1,8 CM – %
    Jastrych anhydrytowy < 0,5 CM – %
    Jastrych anhydrytowy z ogrzewaniem podłogowym < 0,3 CM – %
    Jastrych magnezjowy < 3-12 CM – %
    Szybko sprawny jastrych cementowy < 2,0 CM – %
    (dopuszczalna wartość po 24 godz. od wylania) < 4,0 CM – %
    Badanie wilgotności podłoża jest bardzo ważnym pomiarem, który bezpośrednio wpływa na prawidłową instalację wykładzin elastycznych.
  3. Czyste i niepylące – w przypadku stwierdzenia, że podłoże jest zabrudzone i nierówne należy je oczyścić przy użyciu maszyny jednotarczowej z odpowiednią tarczą. Należy pamiętać, że plamy po farbach, olejach, lepiku, itp. mogą w przyszłości odbarwić klejoną wykładzinę. Wyczyszczone podłoże należy odkurzyć przy pomocy odkurzaczy przemysłowych zdolnych do wykonywania najcięższych prac.
  4. Odpowiedniej wytrzymałości – w zależności od przeznaczenia pomieszczenia należy sprawdzić twardość podłoża. W tym celu wykonuje się test RIRI polegający na zarysowaniu powierzchni. Wynik jest bez zarzutu, gdy powierzchnia nie daje się zarysować.
  5. Bez rys i spękań – dylatacje technologiczne i szczeliny na podłożu powinny być zlokalizowane, wypełnione i trwale zamknięte. W przeciwieństwie do dylatacji konstrukcyjnych. Klawiszujące podłoże należy sklamrować i wypełnić żywicą epoksydową, a następnie zasypać piaskiem kwarcowym. Prawidłowo wykonana operacja zapewnia stabilność podłoża oraz zabezpiecza przed uszkodzeniami.Zachowane winny być odpowiednie warunki klimatyczne pomieszczenia:
    Wymagania minimum Warunki idealne
    Temperatura pokojowa Ok. 18°C Ok. 20°C
    Temperatura podłoża Większa niż ok. 15°C Ok. 18°C
    Wilgotność wzgl. powietrza Mniejsza niż 75% Ok. 55%
    W żadnym wypadku nie należy rozpoczynać klejenia wykładzin elastycznych, jeżeli jeden z przedstawionych wcześniej parametrów nie spełnia zakładanych wymagań. Przystąpienie do montażu wykładziny w warunkach przekroczenia dopuszczalnych parametrów może doprowadzić do wystąpienia nieodwracalnych zmian powierzchniowych i w konsekwencji spowodować trwałe uszkodzenie wykładziny.
  6. Gruntowanie i wylewanie mas: Po dokonaniu niezbędnych czynności związanych z przygotowaniem podłoża przystępujemy do gruntowania podłoża. W zależności od rodzaju podłoża dobieramy odpowiedni grunt (podłoże nasiąkliwe, nienasiąkliwe). Celem gruntowania jest związanie pyłów na powierzchni oraz poprawa przyczepności. Grunt rozprowadzamy wałkiem. Po upływie określonego czasu schnięcia (rodzaj gruntu) przystępujemy do wylewania masy niwelującej. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia dobieramy odpowiedni rodzaj masy. Grubość masy szpachlowej nie powinna być mniejsza niż 2 mm. Do mieszania mas używamy mieszaczy, których maksymalne obroty nie przekraczają 600 obr./min (większe spowodują zbyt duże napowietrzenia masy). Po wylaniu masę rozprowadzamy na podłożu raklą i odpowietrzamy specjalnym wałkiem odpowietrzającym. Po wykonaniu prac z zakresu przygotowania podłoża, wylania i wyszlifowania mas, celem pozbycia się „mleczka cementowego” możemy przystąpić do instalacji wykładzin.
  7. Przed klejeniem wykładzin PCW należy sprawdzić numery serii w celu uniknięcia różnic w odcieniach (do jednego po-mieszczenia dobrać materiał z tej samej serii).
  8. Wykładzina powinna przed instalacją sezonować w pomieszczeniu ok. 24 h w celu przyjęcia temperatury otoczenia (min. 17°C). Po tym okresie należy docinać arkusze wykładziny.
    Warunki klimatyczne do instalacji wykładzin to:
    temperatura podłoża 15 – 22°C
    temperatura powietrza 17 – 25°C
    względna wilgotność powietrza max. 75%.
    Jeżeli warunki instalacji są zachowane, należy ustalić wzór projektu i zgodnie z nim pociąć wykładzinę (długość arkusza powinna być większa niż długość pomieszczenia). Wokół ścian wyznaczamy wysokość cokołu (najczęściej 10 cm). Jeżeli  szerokość pomieszczenia jest większa niż szerokość wykładziny, zaznaczamy ołówkiem linie na podłożu w celu łatwiejszego dopasowania kolejnych arkuszy wykładziny i rozprowadzania kleju. Zwijamy arkusz do połowy długości pomieszczenia. Po wykonaniu tych czynności możemy rozpocząć klejenie wykładzin do podłoża.

Klejenie wykładzin

Przy pomocy odpowiedniej pacy zębatej rozprowadzamy klej Saderflex 805E Confort na całym wyznaczonym linią podłożu (zależnie od klejonej wykładziny stosujemy odpowiednią pacę A1, A2, A3, A4, A5). Do klejenia wykładziny na podłożu używamy klejów dyspersyjnych (gdzie rozpuszczalnikiem jest woda).  W przypadku cokołów używamy nie kapiącego kleju kontaktowego BOSTIK NIBOPREN N 726 (pokrywamy klejem zarówno powierzchnię ściany jak i wykładziny).
Po wstępnym odparowaniu kleju (najczęściej około 15 minut) dociskamy wykładzinę do podłoża, następnie używając walca min. 50 kg pozbywamy się powietrza spod wykładziny (najpierw w poprzek, później wzdłuż arkusza). Następnie czynność powtarzamy na drugiej połowie arkusza. W celu wywinięcia wykładziny na ścianę musimy podgrzać wykładzinę nagrzewnicą elektryczną, a rolką dociskową docisnąć wykładzinę, aby dokładnie przylegała w miejscu łączenia się ściany z podłogą. Narożnik wewnętrzny wykonujemy na jednej ze ścian pod kątem 45° (unikamy cięcia i łączenia w miejscu
łączenia się dwóch ścian).
Narożnik zewnętrzny wykonujemy w ten sposób, że odginamy wykładzinę w miejscu styku podłoża z narożnikiem. Tniemy z jednej strony pod kątem 45°, nadmiar przesuwamy na drugą stronę. Brakującą część cokołu wykonujemy z dodatkowego trójkąta wyciętego z wykładziny. Aby trójkąt lepiej się układał, frezujemy go na lewej stronie frezarką ręczną. Dopasowujemy trójkąt, ewentualny nadmiar docinamy tak, aby krawę-dzie idealnie się stykały. Po wykonaniu wszelkich prac związanych z docinaniem i obróbką wykładzin, przyklejamy cokół klejem kontaktowym.